2014 MIAA Football Playoff Seedings

All games are on October 31st at 7 p.m. at higher seed’s school unless otherwise noted.

Division 1 North

1. Everett (6-1) 19.57
2. St. John’s Prep (6-1) 19.29
3. Central Catholic (6-1) 18.86
4. Peabody (6-1) 14.00
5. Lexington (4-3) 13.00
6. Andover (5-2) 12.29
7. Chelmsford (5-2) 11.57
8. Malden (5-2) 11.57

Quarterfinal matchups:

Malden @ Everett
Lexington @ Peabody
Chelmsford @ St. John’s Prep, November 1st, 1 p.m.
Andover @ Central Catholic, Veterans Stadium, Lawrence



Division 1 South

1. Xaverian (7-0) 19.57
2. Newton North (7-0) 16.43
3. Brockton (5-2) 16.29
4. Catholic Memorial (4-3) 14.29
5. Bridgewater-Raynham (4-3) 14.14
6. BC High (3-4) 10.00
7. New Bedford (4-3) 9.71
8. Attleboro (3-4) 9.14

Quarterfinal matchups:

Attleboro @ Xaverian, November 1st, 1:30 p.m.
Bridgewater-Raynham @ Catholic Memorial
New Bedford @ Newton North, details TBA
BC High @ Brockton, details TBA

Division 2 North

1. Reading (5-2) 15.57
2. North Andover (5-2) 14.71
3. Lincoln-Sudbury (5-3) 14.57
4. Haverhill (5-2) 14.57
5. Newton South (5-2) 11.86
6. Lynn Classical (3-4) 9.29
7. Waltham (3-4) 9.14
8. Westford Academy (2-5) 7.14

Quarterfinal matchups:

Westford @ Reading
Newton South @ Haverhill, November 1st, 6 p.m.
Waltham @ North Andover
Lynn Classical @ Lincoln-Sudbury

Division 2 South

1. King Philip (7-0) 21.00
2. Marshfield (6-1) 15.71
3. Natick (6-1) 14.86
4. Needham (5-2) 14.86)
5. Quincy (6-1) 14.43
6. Duxbury (5-2) 14.29
7. Mansfield (4-2) 12.50
8. Braintree (4-3) 11.00

Quarterfinal matchups:

Braintree @ King Philip, details TBA
Quincy @ Needham, details TBA
Mansfield @ Marshfield, details TBA
Duxbury @ Natick, details TBA

Division 2 Central

1. Leominster (5-2) 13.86
2. St. John’s (5-2) 13.43
3. Wachusett(4-2) 12.83
4. Shrewsbury (5-2) 12.57
5. Algonquin (5-2) 12.00
6. North Middlesex(5-2) 11.71
7. Fitchburg (3-4) 9.71
8. Marborough (3-4) 9.14

Quarterfinal matchups:

Marlborough @ Leominster
Algonquin @ Shrewsbury
Fitchburg @ St. John’s, November 1st, 1 p.m.
North Middlesex @ Wachusett

Division 3 Northeast

1. Masconomet (6-1) 17.43
2. Marblehead (7-0) 17.00
3. Tewksbury (5-2) 15.86
4. Beverly (3-4) 10.00
5. Wilmington (3-4) 10.00
6. Danvers (3-4) 10.00
7. Somerville (2-5) 8.43
8. Revere (2-5) 6.71

Quarterfinal matchups:

Revere @ Masconomet
Wilmington @ Beverly, November 1st, 1 p.m., Hurd Stadium, Beverly
Somerville @ Marblehead
Danvers @ Tewksbury, November 1st, 1 p.m.

Division 3 Northwest

1. Concord-Carlisle (6-0) 20.17
2. Woburn (7-0) 18.57
3. Melrose (5-2) 14.57
4. Arlington (5-2) 13.29
5. Wayland (4-3) 11.86
6. Wakefield (4-3) 11.71
7. Winchester (2-5) 7.86
8. Burlington (2-5) 7.71

Quarterfinal matchups:

Burlington @ Concord-Carlisle, November 1st, 6 p.m.
Wayland @ Arlington
Winchester @ Woburn
Wakefield @ Melrose

Division 3 Southeast

1. Somerset Berkley (7-0) 19.43
2. Dartmouth (5-2) 16.00
3. Dighton-Rehoboth (5-2) 14.71
4. Plymouth South (4-3) 12.00
5. Plymouth North (3-4) 8.71
6. Sandwich (3-4) 8.57
7. Nauset (2-5) 8.00
8. Whitman-Hanson (3-4) 7.71

Quarterfinal matchups:

Whitman-Hanson @ Somerset Berkley
Plymouth North @ Plymouth South, details TBA
Nauset @ Dartmouth, November 1st, 1 p.m., Veterans Memorial Stadium, Dartmouth
Sandwich @ Dighton-Rehoboth, details TBA

Division 3 Southwest

1. Walpole (7-0) 20.00
2. Stoughton (7-0) 19.86
3. North Attleboro (5-2) 15.43
4. Milford (4-3) 12.71
5. Hopkinton (3-4) 11.71
6. Medfield (5-2) 11.14
7. Oliver Ames (3-4) 10.29
8. Bishop Feehan (3-4) 9.43

Quarterfinal matchups:

Bishop Feehan @ Walpole
Hopkinton @ Milford, details TBA
Oliver Ames @ Stoughton, 6 p.m.
Medfield @ North Attleboro, details TBA

Division 4 North

1. Winthrop (7-0) 20.86
2. Watertown (7-0) 19.43
3. Lynnfield (7-0) 16.43
4. Weston (5-2) 15.43
5. Triton (5-2) 13.86
6. Saugus (5-2) 13.71
7. Swampscott (3-4) 11.00
8. Hamilton-Wenham (4-3) 10.57

Quarterfinal matchups:

Hamilton-Wenham @ Winthrop
Trition @ Weston
Swampscott @ Watertown
Saugus @ Lynnfield

Division 4 South

1. Holliston (7-0) 21.71
2. Apponequet (7-0) 18.29
3. Middleboro (7-0) 17.71
4. Foxboro (5-2) 16.43
5. Westwood (4-3) 14.43
6. Hanover (5-2) 14.43
7. Dennis-Yarmouth (5-2) 13.71
8. Scituate (3-4) 11.86

Quarterfinal matchups:

Scituate @ Holliston, details TBA
Westwood @ Foxboro, details TBA
Dennis-Yarmouth @ Apponequet
Hanover @ Middleboro

Division 4 Central

1. Shepherd Hill (6-1) 15.29
2. St. Peter-Marian (4-3) 11.00
3. Doherty (4-3) 10.29
4. Grafton (3-4) 9.86
5. Nipmuc (4-3) 8.57
6. Holy Name (3-4) 8.43
7. Worcester North (4-3) 8.14
8. Groton-Dunstable (3-4) 8.00

Quarterfinal matchups:

Groton-Dunstable @ Shepherd Hill, November 1st
Nipmuc @ Grafton
Worcester North @ St. Peter-Marian, November 1st, 1 p.m.
Holy Name @ Doherty

Division 5 North

1. Bishop Fenwick (7-0) 21.43
2. Brighton (7-0) 16.86
3. Whittier (5-2) 13.71
4. East Boston (4-3) 13.14
5. Lowell Catholic (5-2) 12.86
6. St. Mary’s (4-3) 12.14
7. Greater Lawrence (4-2) 10.83
8. Madison Park (4-3) 10.29

Quarterfinal matchups:

Madison Park @ Bishop Fenwick, time TBA
Lowell Catholic @ East Boston, time TBA
Greater Lawrence @ Brighton,, time TBA
St. Mary’s @ Whittier, November 1st, 10:30 a.m.

Division 5 South

1. East Bridgewater (6-1) 21.43
2. Abington (6-1) 18.57
3. Rockland (5-2) 16.14
4. Greater New Bedford (5-2) 14.14
5. Ashland (4-3) 13.43
6. Cardinal Spellman (3-3) 12.17
7. Dover-Sherborn (4-3) 12.00
8. Fairhaven (4-3) 11.00

Quarterfinal matchups:

Fairhaven @ East Bridgewater
Ashland @ Greater New Bedford
Dover-Sherborn @ Abington
Cardinal Spellman @ Rockland

Division 5 Central

1. Northbridge (7-0) 18.29
2. Uxbridge (6-1) 14.00
3. Bartlett (6-1) 13.86
4. Lunenburg (5-2) 13.29
5. Tyngsboro (6-1) 12.71
6. Auburn (5-2) 12.00
7. David Prouty (5-2) 10.86
8. Clinton (3-4) 8.43

Quarterfinal matchups:

Clinton @ Northbridge
Tyngsboro @ Lunenburg
David Prouty @ Uxbridge, November 1st, 1 p.m.
Auburn @ Bartlett

Division 6 North

1. Dorchester (6-1) 18.86
2. Essex Tech (6-1) 16.86
3. Cathedral (6-1) 16.14
4. Boston English (5-2) 15.57
5. Mystic Valley (6-1) 14.43
6. Latin Academy (4-3) 12.86
7. New Mission (3-4) 11.14
8. O’Bryant (4-3) 11.00

Quarterfinal matchups:

O’Bryant @ Dorchester, time TBA
Mystic Valley @ Boston English, time TBA
New Mission @ Essex Tech, November 1st, 6 p.m.
Latin Academy @ Cathedral, time TBA

Division 6 South

1. Pope John Paul II (7-0) 19.71
2. Southeastern (7-0) 17.57
3. Nantucket (7-0) 16.86
4. Millis-Hopedale (5-2) 16.43
5. Mashpee (6-1) 15.14
6. Cohasset (5-2) 14.57
7. Bishop Connolly (5-2) 13.86
8. West Bridgewater (4-3) 12.71

Quarterfinal matchups:

West Bridgewater @ Pope John Paul II, November 1st, Mass Maritime Academy
Mashpee @ Millis-Hopedale, Millis HS
Bishop Connolly @ Southeastern
Cohasset @ Nantucket, November 1st, 5 p.m.

Division 6 Central

1. Littleton (6-1) 16.14
2. Blackstone Valley (7-0) 16.00
3. Maynard (6-1) 14.00
4. St. Bernard’s (6-1) 12.86
5. Worcester Tech (5-2) 12.00
6. Bay Path (5-2) 11.43
7. Assabet Valley (3-4) 8.57
8. West Boylston (3-4) 8.29

Quarterfinal matchups:

West Boylston @ Littleton
Worcester Tech @ St. Bernard’s
Assabet Valley @ Blackstone Valley, November 1st, 1 p.m.
Bay Path @ Maynard

West seedings to come later…

Leave a Reply