2016 MIAA Division 2 girls’ lacrosse tournament seedings

East

1. Walpole (16-3)
2. Wayland (14-5)
3. Foxboro (15-4)
4. Medfield (13-5)
5. Watertown (16-2)
6. Dartmouth (15-1)
7. Dover Sherborn (13-5)
8. North Attleboro (12-6)
9. Hopkinton (9-9)
10. Weston (9-9)
11. Medway (9-9)

North

1. Marblehead (19-1)
2. Manchester Essex (16-2)
3. Austin Prep. (17-3)
4. Bishop Fenwick (15-3)
5. Newburyport (12-3)
6. Ipswich (11-5)
7. Melrose (11-5)
8. Lowell Catholic (14-4)
9. Shawsheen (12-4)
10. Swampscott (10-8)
11. Lynnfield (10-8)
12. St. Mary’s-Lynn (10-8)
13. Gloucester (6-11)
14. Essex Tech (10-8)
15. Tewksbury (6-14)

South

1. Norwell (16-3)
2. Cohasset (13-3)
3. Scituate (14-6)
4. Falmouth Academy (13-0)
5. Fairhaven (12-5)
6. Martha’s Vineyard (10-6)
7. Old Rochester (11-5)
8. Hanover (10-5)
9. St. John Paul II (13-3)
10. Ursuline (9-9)
11. Archbishop Williams (14-6)
12. Apponequet (10-7)
13. Pembroke (11-6)
14. Old Colony (12-4)
15. Dedham (6-11)
16. Falmouth (13-0)
17. Bourne (12-8)
18. Nantucket (9-8)
19. Mashpee (10-9)

Central/West

1. Bromfield (16-3)
2. Groton-Dunstable (13-4)
3. Tyngsboro (13-5)
4. Grafton (16-3)
5. Granby (11-5)
6. Littleton (10-7)
7. Mount Greylock (14-4)
8. Wahconah (16-4)
9. Lunenburg (11-5)
10. Oakmont (8-8)
11. Belchertown (6-12)
12. Nipmuc (12-6)
13. Notre Dame-Worcester (10-6)
14. Chicopee (9-7)
15. Hudson (10-8)
16. Pope Francis (9-6)



2016 MIAA Division 1 girls’ lacrosse tournament seedings

East

1. Franklin (16-4)
2. Lincoln-Sudbury (13-2)
3. Concord-Carlisle (14-5)
4. Framingham (13-6)
5. Bishop Feehan (17-1)
6. Acton-Boxboro (12-6)
7. Westford (12-8)
8. Newton North (10-8)
9. Natick (8-6)
10. King Philip (11-9)
11. Newton South (11-7)
12. Sharon (10-8)
13. Waltham (9-9)
14. Oliver Ames (8-10)
15. Arlington (11-9)

North

1. North Andover (17-3)
2. Masconomet (14-4)
3. Billerica (13-5)
4. Peabody (13-5)
5. Woburn (13-4)
6. Andover (11-9)
7. Danvers (11-7)
8. Haverhill (15-6)
9. Chelmsford (11-7)
10. Wakefield (13-5)
11. Beverly (10-9)
12. Winchester (10-8)
13. Methuen (10-10)
14. Lowell (11-9)
15. Salem (10-10)
16. Revere (8-12)

South

1. Westwood (19-1)
2. Needham (18-2)
3. Notre Dame-Hingham (17-3)
4. Wellesley (13-4)
5. Hingham (14-6)
6. Braintree (14-6)
7. Marshfield (11-6)
8. Sandwich (11-5)
9. Duxbury (11-9)
10. Nauset (11-9)
11. Whitman-Hanson (11-10)
12. Canton (8-8)
13. North Quincy (11-9)
14. New Bedford (10-10)

Central/West

1. Longmeadow (16-3)
2. Westborough (16-0)
3. Agawam (13-3)
4. Minnechaug (14-4)
5. East Longmeadow (10-7)
6. Northampton (11-7)
7. Wachusett (11-7)
8. North Middlesex (10-8)
9. Tantasqua (13-7)
10. Doherty (13-7)
11. Westfield (9-8)



2016 MIAA Division 3 boys’ lacrosse tournament seedings

North

1. Ipswich (15-1)
2. Triton (15-3)
3. Lynnfield (12-4)
4. Mystic Valley (12-5)
5. Newburyport (9-7)
6. Manchester Essex (13-7)
7. Pentucket (10-6)
8. North Reading (10-9)
9. Swampscott (11-9)
10. Essex Tech. (14-6)
11. Winthrop (9-9)
12. Stoneham (4-14)

South

1. Hanover (13-4)
2. Hull (14-4)
3. Nantucket (16-3)
4. Norwell (13-5)
5. Cohasset (13-7)
6. Tri-County (16-2)
7. Bourne (17-3)
8. Abington (12-6)
9. Cardinal Spellman (13-3)
10. Archbishop Williams (11-9)
11. Old Rochester (10-5)
12. St. John Paul II (13-5)
13. Old Colony (14-4)
14. Sacred Heart (13-5)
15. South Shore (12-4)
16. Martha’s Vineyard (8-8)
17. Mashpee (8-8)
18. Coyle Cassidy (8-8)
19. Bristol-Plymouth (10-10)
20. Sturgis East (5-5)

Central/East

1. Dover-Sherborn (16-2)
2. Weston (15-3)
3. Littleton (16-2)
4. Groton-Dunstable (12-6)
5. Bedford (12-6)
6. Tyngsboro (15-4)
7. Watertown (6-10)
8. Ashland (9-9)
9. Arlington Catholic (10-8)
10. Lunenburg (7-9)

Central/West

1. Mount Greylock (16-1)
2. Grafton (15-5)
3. Nipmuc (12-7)
4. St. Bernard (14-6)
5. Pope Francis (12-8)
6. Wahconah (11-8)
7. Blackstone Valley (9-7)
8. Monument Mountain (9-8)
9. Hoosac Valley (9-7)
10. Monty Tech (11-7)
11. Granby (8-8)
12. Nashoba Tech (10-10)



2016 MIAA Division 2 boys’ lacrosse tournament seedings

North

1. Beverly (19-1)
2. Winchester (13-5)
3. Wakefield (16-2)
4. Melrose (12-6)
5. Shawsheen (15-5)
6. Malden Catholic (9-9)
7. Marblehead (9-9)
8. Burlington (8-8)
9. Gloucester (8-8)
10. Northeast (7-7)
11. Tewksbury (8-12)

South

1. Hingham (17-5)
2. Falmouth (16-2)
3. Sandwich (15-5)
4. Bishop Feehan (15-3)
5. Scituate (10-10)
6. Canton (11-7)
7. Whitman-Hanson (10-10)
8. Oliver Ames (9-9)
9. Apponequet (9-9)

Central/East

1. Concord-Carlisle (16-2)
2. Medfield (13-5)
3. Westwood (15-5)
4. Walpole (14-3)
5. Foxborough (11-6)
6. Wayland (9-7)
7. Medway (11-7)
8. Arlington (10-10)
9. Hopkinton (10-9)
10. Sharon (9-9)

Central/West

1. Minnechaug (17-1)
2. Longmeadow (15-5)
3. Westborough (14-2)
4. St. John’s-Shrewsbury (12-6)
5. Algonquin (12-6)
6. Chicopee Comp (15-2)
7. Westfield (13-5)
8. Marlboro (15-3)
9. Tantasqua (14-6)
10. Pittsfield (12-6)
11. Wachusett (12-8)
12. Northampton (12-6)
13. Doherty (11-7)
14. Chicopee (11-7)